Samochody przystosowane do prowadzenia przez osoby niepełnosprawne

Jeżeli osoba niepełnosprawna chce prowadzić samochód, pojazd ów musi być wyposażony w rozwiązania, pozwalające na pewną i bezpieczną jazdę. Dzięki możliwości kupna lub przerobienia pojazdy, możliwe jest prowadzenie go przez osoby, które zmagają się z wieloma niepełnosprawnościami. Jakie typy udogodnień we wnętrzu i w układzie jezdnym samochodu możemy zobaczyć, kupując pojazd dla inwalidy?

Pojazdy z udogodnieniami dla inwalidów

samochody dla inwalidówJeżeli kierowca pojazdu zmaga się z niepełnosprawnością, która obejmuje górne kończyny, często konieczne jest zamontowanie specjalnych uchwytów na kierownicę. Samochody dla inwalidów wyposażone w tego typu elementy, mogą umożliwiać podparcie dłoni podczas obracania kierownicy. Istnieją także specjalne akcesoria, które umożliwiają prowadzenie samochodu bez dłoni. Są to specjalne kielichy, które są produkowane na wymiar. Dopasowanie kształtu i wymiaru kielicha do osoby niemającej dłoni jest niezwykle ważne. Dzięki temu będzie ona czuła się komfortowo, a samo prowadzenie samochodu może być łatwe nawet podczas wykonywania skomplikowanych manewrów kierownicą. Osoby z niepełnosprawnościami muszą mieć także ułatwione wsiadanie i wysiadanie z samochodu. Dlatego montuje się specjalne ławki, które służą do ułatwienia wsiadania, a także przesiadania się na wózek inwalidzki. Solidna konstrukcja tego typu ławki sprawia, iż kierowca może liczyć na długowieczność całej konstrukcji.

Oprócz konstrukcji i akcesoriów fizycznych, ułatwiających jazdę i wsiadanie do samochodu, często montowane są także specjalne systemy i panele. Dzięki nim obsługa kierunkowskazów i świateł może stać się dużo bardziej ułatwiona. Dopasowanie odpowiednich systemów i paneli możliwe jest w wielu modelach samochodów, a dobraniem ich zajmują się fachowcy w warsztatach.