Szacunkowa wartość nieukończonej nieruchomości

Często zdarza się, że jeszcze przed ukończeniem budowy trzeba sprzedać dom. Rzeczoznawca majątkowy, który specjalizuje się w szacowaniu wartości domów potrafi ocenić stan realizacji inwestycji. Znacznie łatwiej podać kwotę budowy, która już oficjalnie została ukończona i odebrana. Jeśli jednak prace ciągle trwają, a inwestor chce sprzedać taką nieruchomość w budowie, potrzebuje odpowiedniego rzeczoznawcy.

Komu zlecić wycenę inwestycji budowlanej?

wycena domów w budowieStopień realizacji inwestycji budowlanej określany jest na różnych etapach. Stan surowy może być zamknięty, wówczas dom ma już dach. Jednak rzeczoznawca majątkowy potrafi oszacować wartość każdej nieruchomości na różnych etapach. Można podać cenę domu bez dachu lub z samą więźbą. Także fundamenty i obrys murów ma swoją cenę. W zasadzie na każdym etapie budowy można zwrócić się do rzeczoznawcy specjalizującego siew  architekturze. W jakiej sytuacji potrzebna jest taka wycena. Jest wiele zdarzeń losowych, np. rozwód, śmierć inwestora i postępowanie spadkowe lub po prostu zmiana życiowych planów. Jeśli inwestycja nie jest zakończona, to wycena domów w budowie będzie bardziej złożona. Przykładem są także zmiany osobowe w zarządzie spółki inwestycyjnej. Jeżeli firma potrzebuje rozszerzyć profil działalności i musi oszacować koszt domów w budowie, wówczas zwraca się do odpowiedniego rzeczoznawcy majątkowego. Ten po oględzinach na miejscu budowy określa wartość domu.

W świetle przepisów obowiązującego prawa tylko rzeczoznawca majątkowy jest uprawniony do podawania szacunkowej wartości nieruchomości. Ocena wartości domu jest różna w zależności od stopnia zaawansowania inwestycji. Oczywiście wycena zależy od wielu innych czynników: od użytych materiałów, od lokalizacji i wcześniejszych nakładów finansowych.