Ultradźwiękowy pomiar grubości

Pomiar grubości jest niezbędny w wielu gałęziach przemysłu do monitorowania korozji, erozji i uszkodzeń. Ultradźwiękowy pomiar grubości (UTM) jest nieniszczącą metodą badawczą powszechnie stosowaną do szerokiej gamy konstrukcji i komponentów, w tym kadłubów statków, rurociągów, zbiorników ciśnieniowych i stali konstrukcyjnej.

Nieniszcząca metoda badawcza z zastosowaniem grubościomierza ultradźwiękowego

najlepszy grubościomierz ultradźwiękowyWykrycie ubytków metalu spowodowanych korozją, erozją lub uszkodzeniem jest istotne dla zapewnienia ciągłego bezpieczeństwa i eksploatacji kontrolowanego elementu/struktury. Może również pomóc w określeniu, czy konieczna jest naprawa lub wymiana, czy też dany element/konstrukcja powinny zostać wycofane z użytku. Dane z ultradźwiękowego pomiaru grubości dają klientom niezbędne informacje wymagane do określenia, czy badany element ma odpowiednią grubość metalu, do której został zaprojektowany. Ultradźwiękowy miernik grubości działa poprzez precyzyjny pomiar czasu, w jakim impuls dźwiękowy generowany przez małą sondę zwaną przetwornikiem ultradźwiękowym przechodzi przez badany element i odbija się od jego wewnętrznej powierzchni lub ściany. Na podstawie tego pomiaru obliczana jest grubość badanego elementu i wyświetlana na ekranie cyfrowym. Przenośność sprzętu do badań (w tym celu wybierany jest najlepszy grubościomierz ultradźwiękowy) pozwala na przeprowadzenie inspekcji na miejscu, a wyniki są natychmiastowe.

Jeżeli problem został wykryty przy użyciu tej techniki, można zastosować dodatkowe metody badań nieniszczących w celu dalszego zbadania wyników. Wiele firm oferuje usługi w zakresie wykonywania ultradźwiękowych pomiarów grubości i oceny korozji dla wszystkich sektorów przemysłu, w tym dla przemysłu naftowego i gazowego, energetyki, wykonawców konstrukcyjnych i odlewni.