Wszelkiego typu maszyny rolnicze mają to do siebie, że są zazwyczaj nadmiernie eksploatowane. W sezonie nie ma czasu na jakiekolwiek naprawy, czy przeglądy. Od tego jest inna pora. Maszyna rolnicza w sezonie powinna pracować na tzw. cały etat – to znaczy najczęściej: całą dobę, jeśli oczywiście jej operator to wytrzyma.
Przygotowanie maszyny rolniczej do sezonu
W sezonie rolnym najważniejszą rzeczą pozostaje sprawność wszelkiego typu maszyn, przeznaczonych do pracy w polu. Niestety, żaden rolnik nie jest w stanie przewidzieć tego, co może się wydarzyć podczas prac w polu. Np. podczas orki, ciągnik z pługami może najechać na duży kamień i tym samym urwać jeden z lemieszy. Czy w takim wypadku, rolnik powinien zjechać z pola, ponieważ nie ma czym orać? Byłoby to jedno z najgorszych rozwiązań, ponieważ prace rolne są bardzo ograniczone w czasie. Są odpowiednie prace, które można wykonać tylko i wyłącznie w danym czasie. Jeśli nie ma się czym robić, cała sprawa może znacznie zaważyć na obfitości plonów. Dlatego warto już wcześniej zaopatrzyć się w solidne części zamienne do maszyn rolniczych, aby w razie jakiegoś nieszczęśliwego zdarzenia można było uszkodzoną część szybko wymienić i kontynuować pracę w polu. Takie części można oczywiście nabyć odpowiednio wcześniej, by w razie jakiejś potrzeby skorzystać z zapasu. Trzeba je przechowywać w odpowiednich warunkach i nie dopuścić do tego, aby podczas długiego przechowywania uległy zniekształceniu, zardzewieniu itp.
Z reguły każde gospodarstwo rolne posiada w swoich garażach odpowiednie części zamienne – szczególnie te jak najbardziej narażone na uszkodzenia, jak np. lemiesze, koła zapasowe do ciągników (zawsze można złapać przysłowiową „gumę”), czy różnego rodzaju śruby, łożyska itp.