Utrzymanie sprawności maszyny rolniczej

Wszelkiego typu maszyny rolnicze mają to do siebie, że są zazwyczaj nadmiernie eksploatowane. W sezonie nie ma czasu na jakiekolwiek naprawy, czy przeglądy. Od tego jest inna pora. Maszyna rolnicza w sezonie powinna pracować na tzw. cały etat – to znaczy najczęściej: całą dobę, jeśli oczywiście jej operator to wytrzyma.

Przygotowanie maszyny rolniczej do sezonu

solidne części zamienne do maszyn rolniczychW sezonie rolnym najważniejszą rzeczą pozostaje sprawność wszelkiego typu maszyn, przeznaczonych do pracy w polu. Niestety, żaden rolnik nie jest w stanie przewidzieć tego, co może się wydarzyć podczas prac w polu. Np. podczas orki, ciągnik z pługami może najechać na duży kamień i tym samym urwać jeden z lemieszy. Czy w takim wypadku, rolnik powinien zjechać z pola, ponieważ nie ma czym orać? Byłoby to jedno z najgorszych rozwiązań, ponieważ prace rolne są bardzo ograniczone w czasie. Są odpowiednie prace, które można wykonać tylko i wyłącznie w danym czasie. Jeśli nie ma się czym robić, cała sprawa może znacznie zaważyć na obfitości plonów. Dlatego warto już wcześniej zaopatrzyć się w solidne części zamienne do maszyn rolniczych, aby w razie jakiegoś nieszczęśliwego zdarzenia można było uszkodzoną część szybko wymienić i kontynuować pracę w polu. Takie części można oczywiście nabyć odpowiednio wcześniej, by w razie jakiejś potrzeby skorzystać z zapasu. Trzeba je przechowywać w odpowiednich warunkach i nie dopuścić do tego, aby podczas długiego przechowywania uległy zniekształceniu, zardzewieniu itp.

Z reguły każde gospodarstwo rolne posiada w swoich garażach odpowiednie części zamienne – szczególnie te jak najbardziej narażone na uszkodzenia, jak np. lemiesze, koła zapasowe do ciągników (zawsze można złapać przysłowiową „gumę”), czy różnego rodzaju śruby, łożyska itp.