Wskazania do stosowania karm hypoalergicznych

Bardzo czułymi organami budującymi ciało naszych czworonożnych pupili są skóra oraz przewód pokarmowy. W ciągu życia zwierzęcia może rozwinąć się u niego alergia albo nietolerancja pokarmowa. Objawami tych schorzeń są najczęściej świąd lub biegunka. Alergia pojawia się wtedy, kiedy zwierzę uczula się na składnik, który tak naprawdę nie jest szkodliwy sam w sobie.

Karmy hypoalergiczne z hydrolizowanymi białkami

bezpieczna karma hypoalergiczna dla psówPo prostu układ immunologiczny zwierzęcia zaczyna traktować ten składnik jako obcy (jako antygen). Wtedy dochodzi do pojawienia się specyficznej reakcji zwierzęcia na składnik występujący w diecie. Wiadomo, że nie każde zwierzę ma alergię. Dlatego kupowanie zdrowemu psu karmy hypoalergicznej, jeśli nie jest uczulony, nie będzie wskazane. Jeżeli karma będzie zawierać nawet minimalne ilości składnika uczulającego, to reakcja oczywiście wystąpi. Kiedy zaleca się stosowanie takich rozwiązań jak bezpieczna karma hypoalergiczna dla psów w każdym wieku? Przede wszystkim wtedy, kiedy przy pomocy diety eliminacyjnej stwierdzono uczulenie na jeden lub kilka składników znajdujących się w dotychczasowej karmie dla psa. Karmę hypoalergiczną stosuje się również w nietolerancji pokarmowej (nie ma ona aż tak zaawansowanych objawów jak alergia). W chorobach zapalnych jelit również warto zastosować karmę hypoalergiczną. U psów może pojawiać się też przewlekłe idiopatyczne zapalenie jelita grubego. Rozwiązaniem w tym przypadku także okazuje się karma dla alergików.

Innym wskazaniem są oczywiście alergie pokarmowe występujące z objawami dermatologicznymi albo żołądkowo-jelitowymi. Przy zewnątrzwydzielniczej niewydolności trzustki albo dysbakteriozie także należy stosować karmę hypoalergiczną. W karmach hypoalergicznych znajdują się hydrolizowane białka, czyli białka już pocięte na mniejsze cząsteczki, łatwiej przyswajalne.