Wskazania i przeciwwskazania do korzystania z sauny parowej

 

Najbardziej popularnymi saunami na świecie są te, które wykorzystują parę wodną. W takich saunach wilgotność powietrza jest bardzo duża. Trzeba też pamiętać o tym, że temperatura jest wysoka, dlatego nie każdy powinien korzystać z takich saun.

Wysoka temperatura i para wodna w saunie

domowa sauna parowaNa pewno nie jest to dobre rozwiązanie dla osób, które mają problemy z krążeniem (np. przebyły w przeszłości zawał serca, cierpią na miażdżycę naczyń krwionośnych). Osoby, które skarżą się na duszności, również powinny wybrać inny rodzaj sauny. Jako że w tej saunie panuje wysoka temperatura, nie jest ona wskazana dla dzieci. U dzieci nie rozwinął się jeszcze układ termoregulacji znajdujący się w mózgowiu, dlatego nie należy narażać ich na działanie bardzo wysokich temperatur. Wszyscy inni mogą korzystać z dobroczynnego wpływu sauny na organizm człowieka. Taka domowa sauna parowa to najczęściej sauna przeznaczona do stosowania przez jedną, dwie osoby. Są to sauny drewniane, więc potrzebne jest wykonanie remontu pomieszczenia, w którym będzie znajdować się sauna parowa. Budowa takiej sauny wcale nie jest skomplikowana. W saunie znajduje się piec, a w nim rozgrzane do czerwoności kamienie. To one ogrzewają powietrze znajdujące się w saunie. Przy ścianach znajdują się ławki, leżanki, które również wykonane są z drewna. Zasada jest taka, że im wyżej znajduje się ławka, tym wyższa temperatura. W takiej saunie nie należy przebywać zbyt długo.

Przed wejściem do sauny należy wziąć prysznic. To samo trzeba zrobić po wyjściu z sauny. Nie można gwałtownie zmieniać temperatury. Dopiero po wyjściu spod prysznica można zanurzyć się w beczce z zimną wodą (takie sauny znajdują się często na basenach). Para wodna unosząca się w saunie wpływa bardzo dobrze nie tylko na skórę, ale też układ oddechowy.