Wskazania i przeciwwskazania do korzystania z sauny parowej

 

Najbardziej popularnymi saunami na świecie są te, które wykorzystują parę wodną. W takich saunach wilgotność powietrza jest bardzo duża. Trzeba też pamiętać o tym, że temperatura jest wysoka, dlatego nie każdy powinien korzystać z takich saun.

Wysoka temperatura i para wodna w saunie

domowa sauna parowaNa pewno nie jest to dobre rozwiązanie dla osób, które mają problemy z krążeniem (np. przebyły w przeszłości zawał serca, cierpią na miażdżycę naczyń krwionośnych). Osoby, które skarżą się na duszności, również powinny wybrać inny rodzaj sauny. Jako że w tej saunie panuje wysoka temperatura, nie jest ona wskazana dla dzieci. U dzieci nie rozwinął się jeszcze układ termoregulacji znajdujący się w mózgowiu, dlatego nie należy narażać ich na działanie bardzo wysokich temperatur. Wszyscy inni mogą korzystać z dobroczynnego wpływu sauny na organizm człowieka. Taka prywatna domowa sauna parowa to najczęściej sauna przeznaczona do stosowania przez jedną, dwie osoby. Są to sauny drewniane, więc potrzebne jest wykonanie remontu pomieszczenia, w którym będzie znajdować się sauna parowa. Budowa takiej sauny wcale nie jest skomplikowana. W saunie znajduje się piec, a w nim rozgrzane do czerwoności kamienie. To one ogrzewają powietrze znajdujące się w saunie. Przy ścianach znajdują się ławki, leżanki, które również wykonane są z drewna. Zasada jest taka, że im wyżej znajduje się ławka, tym wyższa temperatura. W takiej saunie nie należy przebywać zbyt długo.

Przed wejściem do sauny należy wziąć prysznic. To samo trzeba zrobić po wyjściu z sauny. Nie można gwałtownie zmieniać temperatury. Dopiero po wyjściu spod prysznica można zanurzyć się w beczce z zimną wodą (takie sauny znajdują się często na basenach). Para wodna unosząca się w saunie wpływa bardzo dobrze nie tylko na skórę, ale też układ oddechowy.