http://www.libraenergia.pl/pl/oferta/home-line/tasmy-led-12v

Współczynnik odwzorowania barw

Wśród konsumentów, którzy stosują w swoim domu metody oświetlenia typu lampa LED, zdarza się czasami opinia, że używane przez nich oświetlenie przekłamuje kolory, że w każdym pokoju ubranie ma inny odcień itp. Tak jest to zależne od oświetlenia LED, ale nie jest to jego specyfika, jest to jeden ze współczynników, którego mamy możliwość wyboru, podczas zakupu. Kupując taki produkt jak taśma led 12V, zwróćmy uwagę, także na współczynnik CRI.
CRI od angielskiego Colour Rendering Index, oznacza współczynnik odwzorowywania barw. Mieści się on zawsze w przedziale 0-100 i im wyższa jest jego wartość, tym lepiej odwzorowywane są naturalne kolory otoczenia. Pamiętajmy także, że światło może „złamać” zastosowane przez nas, na przykład kolory ścian, co nie zawsze da pożądany efekt. Niestety konsumenci często uważają, że przekłamanie koloru wynika z zastosowanej temperatury barw światła, a nie jego CRI. W związku z tym niezadowolony klient, który u którego w domu używana jest ciepła lampa LED, przekłamująca kolory, zakupuje następnym razem taką, o zimnej barwie i nadal jest niezadowolony, gdyż nie zwraca uwagi na prawdziwą przyczynę jaką jest współczynnik odwzorowywania barw. Tak samo działa to w przypadku, coraz bardziej popularnego produktu jakim jest taśma led rgb, warto dowiedzieć się, jaki współczynnik odwzorowywania światła posiada, w trybie barwy białej. Oczywiście tu już jest to zależne też, od takich czynników jak na przykład jakość zastosowanego kontrolera.
Zakupując oświetlenie LED, pamiętajmy, że współczynnik odwzorowywania barw (CRI), w większości przypadków, może mieć dużo większe znaczenie, niż temperatura barwy. Każdy producent informuje o tym współczynników swoich klientów, jeżeli więc sprzedawca wykazuje dziwne opory, przed podaniem nam tej informacji, może to oznaczać, że chce przed nami ukryć na przykład bardzo niską wartość tego współczynnika, co sprawi że oświetlane pomieszczenia będą męczyć wzrok i dawać wrażenie nienaturalności i przekłamania kolorów.

Artykuł powstał przy współpracy firmy:

http://www.libraenergia.pl/pl/oferta/home-line/tasmy-led-12v