Wszystko o wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła

Współcześnie wiele osób decyduje się na montaż wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Dlaczego? Ponieważ dzięki niej zyskują większy komfort a także płacą niższe rachunki za ogrzewanie. To właśnie dzięki temu wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, inaczej rekuperacja zyskała wielu zwolenników.

Co to jest i na czym polega rekuperacja?

rekuperatory kupione w poznaniuRekuperacja to proces polegający na odzyskiwaniu ciepła z zanieczyszczonego powietrza przy pomocy rekuperatora, który nazywany jest sercem całego systemu. Dzięki wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła zyskujemy stały dostęp (24h na dobę) do świeżego i czystego powietrza, które pobierane jest z zewnątrz i filtrowane w specjalnych filtrach. Jak to możliwe? Wszystko dzięki rekuperatorowi. Powietrze z zewnątrz pobierane jest przez czerpnię i kanałami wentylacyjnymi dociera do rekuperatora. Tutaj zostaje oczyszczone ze wszystkich zanieczyszczeń. W tym samym czasie brudne i zanieczyszczone powietrze pobierane jest z naszych pomieszczeń i również wędruje kanałami do rekuperatora. W tym miejscu oddaje swoje ciepło powietrzu z zewnątrz. Oczywiście czyste powietrze nie miesza się z brudnym. Następnie świeże powietrze nawiewane jest do naszych pomieszczeń a brudne wywiewane jest na zewnątrz. Do takiej wymiany dochodzi przez cały i to o każdej porze, bez otwierania okien czyli bez strat ciepła. Dzięki rekuperacji zyskujemy ogromny komfort, który nie jest możliwy do uzyskania w przypadku innych wentylacji. Należy jednak pamiętać, że rekuperatory kupione w poznaniu różnią się wydajnością jak i jakością, dlatego lepiej jeśli zdamy się na fachowca, który pomoże nam wybrać odpowiedni dla nas model.

Wentylacja mechaniczna sprawdza się szczególnie w domach energooszczędnych, które są szczelne. Należy jednak pamiętać, że tylko prawidłowo zamontowana wentylacja mechaniczna zagwarantuje nam komfort oraz niższe rachunki za ogrzewanie.