Wybieramy zbiorniki olejowe

Ogrzewanie olejowe, choć wygodne i ogólnodostępne, wymaga odpowiedniego przygotowania terenu i zastosowania właściwych zabezpieczeń, aby uniknąć zagrożenia, jakie ze sobą niesie olej opałowy. Musi być on magazynowany w specjalnych warunkach i w odpowiednich zbiornikach, aby zminimalizować niebezpieczeństwo wystąpienia pożaru.

Jakie zbiorniki olejowe wybrać?

zbiornik olejowyOgrzewanie olejowe to świetne rozwiązaniem na ogrzewanie domu jednorodzinnego, którego położenie uniemożliwia podłączenie do sieci gazu ziemnego. Kotły olejowe zapewniają bezawaryjną pracę przez długi czas. Jest to także forma bardzo ekologicznego dostarczania ciepła do domu – olej jest spalany niemal w całości, zatem odpady są czyste i nie wpływają negatywnie na środowisko. Co prawda instalacja i eksploatacja jest droższa niż w przypadku ogrzewania gazowego, dlatego jest też odrobinę mniej popularna. Natomiast w przypadku tego ogrzewania nie musimy obawiać się o dostępność sieci z surowcem. Zbiornik olejowy, pozwalający na magazynowanie oleju w ilości wystarczającej nawet na cały sezon grzewczy zwykle umieszczany jest na zewnątrz domu w odpowiedniej odległości na specjalnej podstawie, zabezpieczającej przed skażeniem glebę podczas potencjalnego wycieku lub pod ziemią. Wykonuje się je zwykle ze stali lub z polietylenu PE-HD. Występują w formie jednopłaszczowej i dwupłaszczowej, które różnią się sposobem zabezpieczenia przed wyciekiem oleju. Przy zakupie zbiornika warto również dowiedzieć się, czy został on zabezpieczony przed przenikaniem zapachu do pomieszczeń, gdyż w przeciwnym razie będziemy narażeni na nieprzyjemny zapach oleju w sąsiadujących ze zbiornikiem pomieszczeniach.

Wybierając ogrzewanie do domu warto kierować się nie tylko ceną instalacji i późniejszej eksploatacji, ale również wpływem na środowisko spalania różnego rodzaju surowców. Do najbardziej ekologicznych rozwiązań zalicza się instalację gazową oraz olejową.