wyposażenie budynków inwentarskich

Wyposażenie budynków inwentarskich od A do Z

Zanim rozpocznie się budowę chlewni trzeba ją dokładnie zaplanować. Jej pełne wyposażenie to naprawdę spory wydatek, a jeśli wybierzemy złe rozwiązania, będziemy musieli się z nimi zmagać przez długi czas. Dlatego wszystko to trzeba dokładnie przemyśleć.

Obowiązkowe wyposażenie budynków inwentarskich

wyposażenie budynków inwentarskichPodstawowa kwestia to rozmiar budynku oraz rozmiar stada, które mogą być naprawdę bardzo różne. Musimy wiedzieć, na jaką skalę chcemy hodować zwierzęta, bo od tego zależy, jakie wyposażenie budynków inwentarskich będzie nam potrzebne. Kolejna kwestia to to, czy będziemy kupować małe tuczniki, czy może postawimy na chów własny. To bardzo ważne, ponieważ wpłynie na plan budynku i to, czy potrzebny będzie kojec porodowy lub lampy do dogrzewania prosiąt oraz inne usprawnienia. Ważne jest też wyposażenie chlewni w system karmienia i pojenia zwierząt. Szczególnie ważna jest tu woda, do której zwierzęta muszą mieć nieograniczony dostęp. Kolejna ważna sprawa to typ hodowli – ściółkowy odchodzi już do lamusa, ale w hodowli na małą skalę może się jeszcze sprawdzić. W dużej hodowli niezbędne będą jednak ruszta betonowe, które zapewniają wysoki poziom czystości zwierzętom i sprawiają, że hodowca nie musi martwić się o regularne usuwanie nieczystości z legowisk. Do ich oczyszczenia wystarczy tylko woda.
Istotne jest także, skąd będzie pochodziła pasza. Z własnych upraw? A może będzie w całości kupowana? To wygodne rozwiązanie, ale samodzielne przygotowanie mieszanki sprawia, że idealnie dopasujemy paszę do potrzeb naszych zwierząt.