Zalety automatów paszowych

 

Tucznik nie powinien być karmiony przez hodowcę, ale przez automat. Wielu rolnikom ta zasada wydaje się dziwna, ale ma ona swoje uzasadnienie w nauce. Podawanie jedzenia przez automat jest lepsze, ponieważ można dostosować się do zapotrzebowań świni. Rolnik zazwyczaj nie ma czasu, aby chodzić i dokładać paszę, dlatego wykonuje karmienie dwa lub trzy razy dziennie większą ilością pokarmu.

Dlaczego automaty paszowe są najlepsze?

automaty paszowe dla tucznikówKarmienie tucznika nie polega na przekarmianiu go dwa lub trzy razy dziennie. Świnia powinna czuć się dobrze i być zdrowa. Dlatego nie może czuć się przepełniona. Powinna jeść mniejsze ilość pożywienia, ale częściej. Warto zauważyć, że taki sam system stosują ludzie. Dopasowane automaty paszowe dla tuczników pozwalają dawkować paszę w taki sposób, który spełnia zapotrzebowanie kaloryczne zwierzaka. Mechanizm sterowany za pomocą zegara prawidłowo określi moment, w którym pasza ma być zaaplikowana. Tym samym w korycie lub żłobie zawsze znajdzie się potrzebna ilość jedzenia. W automatach pasza jest dodatkowo mielona, dzięki czemu jej przyswajalność jest większa. Można je ustawić w taki sposób, by wsypywały do koryta mniejsze ilości paszy bardzo często, nawet co godzinę. Tucznik w dalszym ciągu będzie chodził najedzony, ale zachowa przy tym swoje zdrowie. Ma to wpływ na jakość produktów, które z niego powstaną. Mięso będzie delikatniejsze i smaczniejsze.

Każdy rolnik, który na poważnie podchodzi do jakości swoich produktów powinien stosować taki sprzęt. Na nowoczesnych, zmodernizowanych gospodarstwach rolnych jest to coś oczywistego. Dzięki temu hoduje się nie sto świń jednocześnie, a nawet trzysta. Jedna osoba jest w stanie o wiele szybciej zaspokoić potrzeby każdego tucznika. Mechanizm w korycie wyznacza także, ile paszy świnia zjada dziennie.