Zalety radiografii cyfrowej

W dzisiejszych czasach wszystko dąży coraz bardziej do unowocześnienia. Systemy stają się bardziej intuicyjne, a urządzenia coraz bardziej wielozadaniowe. Modernizacja wielu technik przeróżnych działań ułatwia funkcjonowanie przeciętnemu człowiekowi. Zmiany wiążące się z unowocześnieniem dotykają mnóstwa dziedzin, również współczesnej medycyny.

Postęp w diagnostyce medycznej – Radiografia DR

radiografia cyfrowaJedną z najbardziej powszechnych form obrazowania w diagnostyce medycznej jest wykonanie zdjęcia przy wykorzystaniu promieniowania X, czyli tak zwanego promieniowania RTG. Ten sposób jest znacznie szybszy niż rezonans magnetyczny, jednak niesie za sobą pewne ryzyko związane z promieniotwórczością. Nowoczesne metody pozwalają jednak na ograniczenie dawki promieniowania do minimum. Jedną z takich metod jest radiografia cyfrowa (DR), czyli taka, w której obraz trafia do komputera a nie jest utajony na płycie pamięciowej aż do jej zeskanowania. Jest to metoda, w której do organizmu trafia znacznie mniej promieniowania niż przy wykonywaniu tradycyjnego zdjęcia RTG. Zaletą tej metody jest również to, że nie trzeba skanować obrazu z płyty pamięciowej pokrytej fosforem magazynującym jak przy wykonywaniu zdjęć analogowych. Usprawnia to proces diagnostyki, gdyż niemal od razu obraz prześwietlenia pojawia się na komputerze i może zostać wysłany odpowiedniemu lekarzowi. Diagnostyka obrazowa jest istotna w wielu schorzeniach, a RTG najczęściej jest konieczne przy wystąpieniu urazów aparatu ruchu.

Specjalistyczne metody diagnostyczne w medycynie są bardzo istotne. Pozwalają one wykryć uraz lub zmiany zwyrodnieniowe i wszcząć odpowiednią terapię. Warto też pamiętać, żeby ograniczać ilość promieniowania docierającą do organizmu i korzystać z radiografii cyfrowej zamiast konwencjonalnej.