Zasady wyboru odpowiedniego psychoterapeuty

 

Nowoczesne metody terapii dotyczą nie tylko łączenia kilku nurtów, ale również powstawania zupełnie nowych. Takie rozwiązanie daje większe pole psychologom i psychoterapeutom, do pracy na różnych płaszczyznach oddziaływania. Stosowanie nowych nurtów terapeutycznych jest wynikiem doświadczeń psychoterapeutów i prowadzonych badań. Jak więc wybrać odpowiednie podejście terapeutyczne?

Zagadnienia dotyczące podstawowych nurtów psychoterapeutycznych

psychoterapia ŁódźAby zostać psychoterapeutą należy szkolić się w szkołach psychoterapii, w określonych nurtach terapeutycznych. Wraz z rozwojem psychoterapii powstają nowe nurty terapeutyczne, które kształtują się, wraz ze zmianą specyfiki naszych czasów. Mamy więc dostęp do ogromnej bazy specjalistów z różnych nurtów, od tych najbardziej klasycznych jak podejście psychoanalityczne, lub poznawczo-behawioralne, a kończąc na wywodzącym się z psychoanalizy – nurcie psychodynamicznym i podejściu integracyjnym. Szukając specjalisty w określonych miastach, możemy skorzystać z różnych portali zajmujących się gromadzeniem opinii na temat psychoterapeutów jak np. psychoterapia Łódź, Warszawa, Wrocław itd. Na każdym z tych portali, możemy dowiedzieć się jakich mamy lokalnych specjalistów, w jakim pracują nurcie, jak wyglądają spotkania i wiele innych istotnych informacji, które mogą nas interesować. Ważne jest jednak, aby zapoznać się z podstawową wiedzą o nurtach i wybrać taki, który najlepiej będzie zastosować w odniesieniu do danego problemu. Gdy jednak nie wiemy jakiej pomocy potrzebujemy, możemy poszukać dużego ośrodka pomocy psychologicznej.

W takiej jednostce pracuje zespół różnych specjalistów, którzy podczas konsultacji zaproponują formę pomocy adekwatną do naszych potrzeb. Nie każdy rodzaj pracy może nam odpowiadać, wówczas po pierwszych spotkaniach warto zastanowić się nad zmianą specjalisty. To bardzo ważne dla relacji jaką tworzy się w gabinecie, ponieważ to dzięki niej, możemy pomóc w terapii i znacząco przyśpieszyć proces terapeutyczny.