Zastosowanie łóżka ortopedycznego

Często łóżka w domu nie są dostosowane do tego, aby po wypisie ze szpitala i powrocie do domu móc prawidłowo na nich odpoczywać. Niestety taki stan rzeczy może powodować dolegliwości bólowe oraz nawroty schorzeń. Jest to bardzo niebezpieczne w przypadku chorób ortopedycznych oraz urazów traumatologicznych, ponieważ nieprawidłowe pozycje uniemożliwiają kształtowanie prawidłowej postawy ciała. Ważne jest więc stosowanie specjalnych łóżek.

Zalety korzystania z łóżka ortopedycznego

łóżko ortopedycznePierwszą zaletą takiego łóżka jest możliwość podwieszenia kończyny, która umieszczona jest w opatrunku gipsowym. Zawieszenie kończyny takiej na wyższym poziomie powoduje zmniejszenie przepływu krwi przez jej naczynia, dzięki czemu ciśnienie się uspokaja, a tkanki mogą się skupić na regeneracji. Jednak najważniejszą zaletą takich łóżek jest jego podział na sekcje. Łóżko ortopedyczne posiada możliwość regulacji poszczególnych sekcji materaca. Jest to szczególnie ważne po operacjach kręgosłupa. Można wówczas w miarę możliwości wpasować wypoziomowane sekcje w kształt fizjologicznych krzywizn kręgosłupa. Dzięki temu, kręgosłup jest odciążony. W takiej pozycji, siły odkształcające są niemal zniesione, a mięśnie nie ulegają przykurczom i nadmiernym rozciągnięciom. Łóżko takie można wykorzystywać również w ramach profilaktyki lub działania przeciwbólowego w przypadku zwyrodnień kręgosłupa lub zwykłych zespołów bólowych kręgosłupa.

W trakcie rekonwalescencji pooperacyjnej warto korzystać z łóżka ortopedycznego, które znacznie odciąża kręgosłup, przez co ból jest ograniczony lub zniesiony. Zastosowanie takiego łóżka jest szczególnie ważne w przypadku schorzeń kręgosłupa, gdyż podział łóżka na sekcje sprawia, że może się ono wpasować w kształt fizjologicznych krzywizn kręgosłupa.