Zastosowanie przepustów kablowych w izolacji

Przewody urządzeń elektronicznych, przechodząc przez ściany, obudowę różnych sprzętów czy meble, są bardzo narażone na uszkodzenia. Dlatego tez, aby tym przypadkom zapobiegać, należy wyposażyć się w specjalne uszkodzenia. Dzięki temu przewód będzie odizolowany od niekorzystnych warunków zewnętrznych.

Czym są przepusty kablowe?

przepust kablowy gumowyPrzewody są bardzo mocno narażone na uszkodzenia, w szczególności, gdy przechodzą przez ściany, czy też obudowy urządzeń. Ostre krawędzie mogą bowiem spowodować przetarcie się kabla a nawet jego przerwanie. To z kolei może prowadzić do trwałego uszkodzenia takiego sprzętu. Aby temu zjawisku zapobiegać, stosuje się obecnie przepust kablowy gumowy. Uszczelka ta, zwana również dławikiem, ma za zadanie odizolować kabel od ostrych krawędzi obudowy sprzętu elektronicznego, czy ścianek mebla. Oprócz tego, przepust kablowy pełni również funkcje stabilizującą oraz usztywniającą. Dzięki temu, minimalizuje się przypadki ruchów kabla, co zapobiega jego częstemu zginaniu i w konsekwencji – przełamaniu. Dzięki temu, że przepust jest wykonany z gumy, ma bardzo dobre właściwości antypoślizgowe. To z kolei zapobiega ruchom kabla i tym samym na przykład przypadkowi wyrwania go ze ściany. Zakup dobrej jakości dławików może pomóc zapobiec wielu niekorzystnym sytuacjom. Przede wszystkim mowa tutaj o spięciach w instalacji elektrycznej, związanych z uszkodzeniem mechanicznym jakiegoś przewodu. Dlatego też zakup takich przepustów zaleca się każdemu posiadaczowi sprzętu elektrycznego.

Spięcia w instalacji elektrycznej mogą się wiązać z bardzo groźnymi następstwami. Aby temu zapobiec, trzeba przede wszystkim chronić wrażliwe przewody przed uszkodzeniem. Pomocna w tym może się okazać specjalna uszczelka, zwana również dławikiem. Zapobiegnie ona przecieraniu się przewodu na przykład o ściany.