Zespół stresu pourazowego i jego terapia

Pewnie niektórzy z nas słyszeli o tak zwanym szoku pourazowy, w którym osoba poszkodowana boi się powtórzenia sytuacji. Unika bodźców, które potencjalnie mogą wywołać podobne zdarzenie. Rozpoczyna się unikanie miejsc, sytuacji i podobnych osób. Jak leczyć tego typu problem?

Odpowiednie leczenie PTSD

leczenie zespołu stresu pourazowegoWażnym elementem tego problemu jest przewlekłość. Ciągłe napięcia lękowe, koszmary senne, bezsenność, problemy z koncentracją i wiele innych. Leczenie zespołu stresu pourazowego to proces długotrwały, jednak bardzo ważny. Może prowadzić do depresji, które doprowadzą ostatecznie do prób samobójczych, a nawet śmierci. Kiedy objawy stresu nie ustępują przez około miesiąc od wydarzenia traumatycznego osoba poszkodowana powinna zgłosić się do specjalisty. Osoba, która będzie prowadzić terapię zastosuje techniki lpoznawczo-behawioralne, dzięki którym pacjent zacznie uczyć się zmian w sposobie myślenia i zachowania na bodźce wywołujące silny stres. Jest to bardzo skuteczna metoda w tego typu objawach, które mogą ustąpić już kilka miesięcy od rozpoczęcia terapii. Ważne jest to, aby regularnie uczęszczać na terapię, aby jak najszybciej pozytywne efekty wpłynęły na sposób patrzenia poszkodowanego. W nielicznych przypadkach niezbędne będzie wsparcie farmaceutyczne. Chory w trakcie terapii będzie przyjmować antydepresanty, czyli leki psychotropowe. Najnowsza generacja tych leków nie wywołuje w większości wypadków reakcji niepożądanych i pomaga.

Leczenie PTSD to ważny element dla osoby, która doświadczyła traumatycznej sytuacji. Niezbędne jest skierowanie się do specjalisty, jeżeli objawy lękowe nie ustąpią w ciągu paru tygodni od wydarzenia stresogennego. Ważne jest to, aby zadbać o swoje zdrowie psychiczne i uniknąć pogłębienia stanu lękowego.